Pláže známé i neznámé

AHOJKY,

JSEM MOC RÁDA, ŽE VÁS MOHU POZVAT NA JEDNU Z CEST PO OSTROVĚ, A TO JE OBJEVOVÁNÍ PLÁŽÍ. NIKDY NEVÍME, KDY SE NÁM BUDE HODIT INFORMACE, KAM SE VYDAT. PROTOŽE VĚŘÍM, ŽE ZASE BRZY BUDEME CESTOVAT. A CESTY K MOŘI JSOU PRO NÁS LÁKAVÉ. KYPR MÁ MOŘE JAK V KARIBIKU, A JE BLÍZKO.

ALE POZOR, NENÍ PLÁŽ JAKO PLÁŽ.

V ÚVODU BYCH JEŠTĚ RÁDA ZDŮRAZNILA. ŽE PLÁŽE NA KYPRU JSOU VEŘEJNÉ A NEPLATÍ SE ZA NĚ. PLATÍ SE POUZE ZA SLUNEČNÍK A LEHÁTKA

Každý máme svoji představu pláže, na které si přejeme trávit pohodové a radostné chvíle.A hlavně aby tam bylo krásné moře. Maminky s malými dětmi chtějí pozvolný přístup do vody, milovníci vodních sportu možnosti se potápět, zajezdit si na vodním skutru, vodních lyžích,letět nad mořem, milovnící nudismu se ptají, kam jít aby je nezatkla policie,

POHLED NA ZÁLIV U VYZAKIA BEACH PROTARAS

Prostě každý z nás si chce najít tu svou vysněnou pláž. Moje představa pláže je klidné, misto v zálivu, s pruzračnou tyrkysově modrou vodou, kamínky a pískem. Proto jsem se několikrát stěhovala, abych měla oblíbenou pláž pokud možno za rohem. A JAKÁ PLÁŽ SE LÍBÍ VÁM POMUŽU S VÝBĚREM

POHODIČKA NA UTAJENÉ PLÁŽI

Z Larnaky do Protarasu aneb

Já Chci Na Pláž

Když jsem přistála poprve na Kypru v Larance, těšila jsem se strašně na to slibované tyrkysove moře a taky jsem k němu hned běžela. Dodnes cítím to ZKLAMÁNÍ .

Ocitla jsem se na nejznámější promenádě, které se říká Palmová neboli FINIKOUDES Ten název dostala díky vysokým palmám, lemujícím silnici.Palma je Finika. Podél celé Promenády jsem viděla jak se táhne pláž s tmavým pískem, plná lehátek jedno vedle druhého.

Vlevo v dálce jsem ještě zahlédla věže z místní elektrárny a moře mělo barvu jako ten písek. Do pruzračného moře mělo daleko.

Až s odstupem let a díky názorum mnohých klientu, kteří milovali kombinaci pláže, promenády a kavárničky, taverničky, obchůdky s možnosti nočního života, JSEM PŘIŠLA Pláži FINIKOUDES NA CHUTˇ

Uviděla jsem výhody kombinace rušného města a pláže, a dokonce tam v posledních letech zajíždím cíleně, když chci zajít do Starého města Larnaky, pojít si malebné uličky a jak začne horko, tak si zajít pro ochlazení na pláž.

Stále jsem pokračovala v pátrání a strávila jsem spoustu času hledáním té své pláže, kam jsem mohla chodit po práci relaxovat. A tak jsem se postupně z Larnaky posouvala na východ, kde je dle mého názoru moře nejkrásnější. Tam jsou ta místa kde moře má vysněnou barvu Karibkiku, Jedeme směr AGIA NAPA a PROTARAS.

VÝCHOD SLUNCE

Jako bonus+z Larnaky přidávám TIP PRO MILOVNÍKY KITU. PLÁŽ u hotelu GOLDEN BAY v oblasti Larnaka Dhekelia. Tam totiž nejvÍce fouká a také si tam Kite můžete pujčit.

MOŘE MA KYPRU JE PRŮZRAČNĚ ČISTÉ

AGIA NAPA JE NAŠE PRVNÍ LETOVISKO OBJEVOVÁNÍ PLÁŽE.

HLEDÁNÍ VYSNĚNÉ PLÁŽE se v začátku zdálo jednoduché. Stačí si přece vzít nějakou z desítek příruček a vyrazit. Také na FB nebo Instagramu člověk najde spouty fotek a doporučení od těch, kteří již to místo navštívili .Jenže jsem brzy zjistila, že tam, kde se líbí jednomu, nemusí se nutně líbit druhému

. Následovala jsem doporučení místních propagačních letáku a zajela do AGIA NAPY na ůdajně jednu z nejkrásnějších pláží ostrova, kterou jeden místní fotograf všude na fotkách označoval jako „PARADISE neboli RÁJ. Na NISSI BEACH Letovisko Agia Napa je velmi živé a komerční, jezdí tam kromě turistu také místní.

Byl srpen, to je největší horko, kdo může je u moře. Na NISSI BEACH v den, kdy jsem hledala ten MUJ RÁJ kde budu téměř sama, jsem viděla hlavu na hlavě, a ten vyhlášený krásný bílý písek nebylo pro samá lehátka vidět.

NISSI BEACH AGIA NAPA ZE ZAHRADY HOTELU V LÉTĚ

Tak jsem se alespon vydala přebrodit na propagovaný ostrůvek, v řečtině nissi, podle kterého pláž dostala své jméno. Ten nápad jít na ostrůvek mělo však stovky dalších, a tak jsem se vrátila na přelidněnou pláž, kde pokřikování ještě přeřvávala diskotéková hudba z ruzných okolních plážových baru a kaváren.

Nissi Beach je vsak SUPER místem, kdyz na ostrov prijedete MIMO HLAVNÍ LETNÍ MĚSÍCE. Pak pochopite, proč je tato pláž uváděna jako jedna z nejkrásnějších. Náderný bílý písek, nikde nikdo, protože místní na pláže chodí jen v létě, voda nádherná jak v Karibiku.

NA PLÁŽI V ZIMĚ

Z toho tedy vyplývá, že na Nissi Beach se spíše v zimě chodivá

A my se vydáváme dál poznávat ještě jiné pláže v oblasti Agia Napy...Kousiček od Nissi Beach je moc hezká pláž LANDA BEACH, a jestě kousek dál je MARKONISSOS BEACH. Když už bych si měla vybrat vyhrála by Landa Beach.

PIRÁTSKÁ LOD PERLA

Jinak ohledně dopravy –Vsude je možné se dostat místním busem, který u pláží zastavuje a stačí si jen zapamatovat jméno nějákého hotelu, který je blízko. Napr. přijemný HOTEL ASTERIAS je přímo na plaži Makronissos Beach.No vidíte, a máte hned i tip na možnost ubytování. Hotel Asterias mohu vřele doporučit. Spousta klientů se opakovaně vracela. Protože jak říkali jezdí na jistotu.

A jako bonus ještě zmíním pláž AGIA THEKLA. Vse co je svaté je ágio nebo v ženském rodě Agia a Agia Thekla v překladu Svatá Thekla pláž má ještě svoji malou kapličku stejného jména. Hned kousek od kapličky je malá jeskynka, kde místní obyvatelé uctívají tuto svatou od nepaměti a dodnes tam zapalují svíčky.

POBŘEŽÍ PŘI VÝJEZDU Z AGIA NAPY SMĚR PROTARAS

Nedaleko je také známý veliký WATERPARK s tobogany, bazény, atrakcemi.

TAK JSTE SI VYBRALI V AGIA NAPE svoji pláž a nebo pokračujete semnou Jedeme…do Protarasu

PROTARAS NAŠE DRUHÉ LETOVISKO HLEDÁNÍ IDEÁLNÍ PLÁŽE

Moje první sezona na Kypru,,byla hlavně v Larnace. Je tam letiště a také jsem tam měla kancelář. Po práci a v době volna jsme všichni spěchali k moři. Postupně jsem poznávala ostrov a zjistila jsem, že čím dál na východ tim je moře krásnější.

GREEN BAY neboli ZELENÝ ZÁLIV PROTARAS

Po poznání pláží v Agia Napě jsem začla jezdit do Protarasu. Z Larnaky je to cca 50 km, autem po dálnici nebo autobusem jste tam tak za hodinku. Moje první místo, které jsem si oblíbila byl malý záliv u hotelu MIMOSA BEACH. Bylo a je mi tam dobře

MIMOSA BAY ZÁLIV U HOTELU MIMOSA

. Malý záliv pomáhá chránit před případným větrem a vlnami, a když chcete vlny, stačí ze zálivu vyplavat na otevřené moře. Také si tam mužete zkusit potápění, ŠKOLU POTÁPENÍ HAPPY DIVERS vede Costas a Costas. Otec a syn spolu s partou nadšených potápěču, kteří tvoří nerozlučnou skupinku kamarádů. Rádi vás vezmou potápět. Možné je si udělat i potápěčský kurs.

PODMOŘSKÉ JESKYNĚ MEZI PROTARASEM A AGIA NAPOU

Misto je vhodné také pro děti, a mužete posedět v plážovém baru. Místní coctail BRANDY SOUR namíchá muj oblíbený barman Stelios.Brandy Sour doporučuji ochutnat milovníkům koktejlů. Je to Kyperské Brandy smíchané se sodovou vodou, angosturou, což jsou hořké kapky z výtažků z bylin, čerstvá citronová štáva.

MIMOSA BAR S BARMANEM STELIOS

Stelios dělá též výborné FRAPE – LEDOVÉ NESCAFE a kdo umíte, můžete s ním hrát šachy. Stíhá všechno a je tam již jako barman mnoho let

Kousek dál je další Záliv GREEN BAY.. Moře je tam krásně čisté a na několika místech cítíte jak ze dna v moři vyvěrá chladná voda. Jsou tam spodní zdroje sladkě vody a v létě, kdy má i moře teplotu nad 30 stupnu je to vítané osvěžéní

SANDRA KAMARÁDKA V GREEN BAY VZPOMÍNKA

GREEN BAY je moje srdcová záležitost. Mám tam skálu, ze které se dá jít přímo do moře, kolem jsou vidět v průzračné vodě rybičky, dokonce i KARETA KARETA,

Veliká mořská želva, tam poslední dvě letní sezony našla svůj domov. Již si zvykla na lidi, a spíše vyděsí nic netušící plavec, když se vedle něj s velkým zafuněním náhle Kareta vynoří, protože se musí nadechnout. Když se mi to stalo poprvé, málem jsem se utopila. Takže na to pozor. Někdy vydrží na jeden nádech až půl hodinky.

V Green Bay zálivu se krásně šnorchluje, Jsou zde vodni sporty a pokud jste dobří plavci, tak si zaplavejte směrem k hotelu Mimosa Beach nebo naopak. Je tam i malá jeskynka, která ochrání před silným sluncem hlavně za poledne.

VODNÍ SPORTY V ZÁLIVU GREEN BAY

Z Green Bay doporucuji pokračovat do centra Protarasu, podél moře. Po cestě je mnoho dalších zálivu a menších pláží a moře je nádherné všude. Pokud přemýšlíte o hotelu s all inclusive, který je po cestě a přímo na pláži, doporučím HOTEL CAVO MARIS. Jsou tam animační programy pro děti a do centra je to kousek.

VEŘEJNÁ PLÁŽ U HOTEL CAVO MARIS

V hotelu CAVO MARIS se domluvite na recepci československy. Hotel má krásnou zahradu, wellnes, a hlavně je přímo u pláže. Pláž má kamínky i pisek . Pokud se pláž nezamlouvá tak vedle je další pláž VIZZAKIA BEACH, tam je nádherně, a je to směr do centra Protarasu podél moře. Hned vedle je již zminovaná pláž Green Bay.

V HOTELU CAVO MARIS V KAVÁRNIČCE

V centru Protarasu je nejpopulárnější FIG TREE BAY, je to jiz rušnější a také tam jsou vodní sporty. Stezka podél moře končí až u příjemného rodinného hotelu PERNERA

KONNOS BAY ZÁLIV VÝHLED Z KAVÁRNIČKY

Mezi AGIA NAPOU a PROTARASEM je jedna velmi krásná přírodní pláž KONNOS BAY.

Dál pak jsou moc hezké procházky směrem z Konnos Bay na CAVO GRECO. Tam po ceste jsou hlavně skály a hluboká voda. Jsou tam také jeskyně. Jedna z nich Kyklopská neboli CYCLOP CAVE je populární a mám ji natočenou na krátkém videu,

Najdete ji při cestě z hotelu Mimosa směrem na Konnos Bay nebo když pujdete z Konnos Bay po pobřeží směr Protaras

CAVO GRECO SKÁLA

Ta procházka po pobřeží je velmi přijemná. Pokud chcete zajděte ještě na SKÁLU CAVO GRECO, po cestě je nad ůtesem roztomilá modrobílá kaplička Agii ANARGYRIzasvědcena dvěma Svatým. Kosmas a Damianos, byli místní lidovi léčitelé, kteří léčili nemocné zdarma. Jsou vyobrazeni na ikonách v kapličce.

POBŘEŽÍ KOLEM SKÁLY CAVO GRECO PROTARAS

Pod kapličkou dole je také jeskyně, někdy bývá z části zaplavená vodou. Z útesu pod kapličkou skáčou odvážní jedinci do nádherně modré tyrkysové vody. Také jsou tam často potápeči.

JESKYNĚ POD KAPLIČKOU AGII ANARGIRI

V oblasti Protarasu jsem v několika posledních letech viděla pravidelně MOŘSKOU ŽELVU KARETU KARETU .Tyto želvy jsou samotářky a setkávají se pouze za učelem kopulace..V období června snáší vajíčka, která zahrabávají v noci do písku.

Bohužel bylo nastavěno spousta hotelu a noční světlo společně s hlukem želvy odrazuje. Bojí se světla a hledají klid. Na ostrově jsou 3 nejznámější místa, kam chodí snášet. Na západě ostrova LARA a na GOLDEN BEACH na severu ostrova. Také nedaleko Kyrenie. Ale o tom bude jiná kapitola

v září jsou v blízkosti Cavo Greca vzácně vidět delfíni

.TED JSEM ZVĚDAVÁ JAKOU PLÁŽ JSTE SI NAKONEC VYBRALI A KAM SE VYPRAVÍTE KOUPAT.

Přestože jsem se zaměřila na pláže na východě ostrova a o plážích na západě bude jiný článek, nemohu a nechci vynechat Petra Tou Romiou neboli Pláž Bohyně Afroditi. ŽENY TAM KRÁSNÍ A MLÁDNOU, LIDÉ VĚŘÍ, ŽE TO MÍSTO PŘINÁŠÍ ŠTĚSTÍ V LÁSCE, FOTÍ SE TAM SVATBY. HLEDAJÍ SE KAMÍNKY VE TVARU SRDCE…

Pokud se na ni vydáte, musíte se vydat směrem na Limassol a pak Paphos. Ukazatelé vás dovedou.. Krásné fotky jsou zeshora, ale na pláž se dostanete z malé silnice, na kterou sjedete z dálnice. Pláž je plná kamínků.

AFRODITINA PLÁŽ PETRA TOU ROMIU ZESHORA

Zkuste najít kamínekve tvaru srdce. Pokud budete mít štěstí, tak si kamínek dejte tu první noc pod polštář. Věří se, že Afrodita vám přičaruje velikou LÁSKU. A ještě budete mít suvenýr se vzpomínkami. Kamínky jsou krásně barevné.

AFRODITINA PLÁŽ PLNÁ BAREVNÝCH KAMÍNKŮ

Pro zkrášlící proceduru je nutné se na pláži namočit do vody. Pozor na spodní proudy. Nedoporučuje se plavat daleko, je to nebezpečné a na vlastní riziko. Když se budete dívat z pláže na moře, při dobré fantazii uvidíte, že černá skála vypadá jak žena ležící v moři na zádech, které koukají jen hlava , prsa a kolena. Na hlavě má drdol. Tak to je AFRODITA.

Pověst vypráví, že právě na této pláži se Bohyně poprvé dotkla nohama země, poté co ji vlnky přinesly od ostrova Korfu, kde se zrodila z mořské pěny. neboli AFROS. Odtud její jméno Afrodita, zrozená z pěny. Příběh o jerjím zrození najdete v příbězích-

NA AFRODITINĚ PLÁŽI V MOŘÍ LEŽÍCÍ BOHYNĚ vidime hlavu s drdolem, prsa a kolena

Na pláži si můžete uvázat stužku na strom, tím si ještě přání více upevníte a zavážete. Místní věří, že se přání dá uzlem posílit a rychleji se splní.

Narodila jsem se v Krkonoších, ale část roku žiji na Kypru. Užívám si tak obojího, střídám pobyt u moře s pobytem na horách a mám čas na Yogu i cestování po světě. V mé knižce se dozvíte, co o Kypru nevíte. Na ostrově 20 let jsem žila, vše důkladně poznala, pak jsem to pro vás všechny ve své knížce sepsala.