Kyperská kuchyně je velice různorodá. Pokud chcete jíst jako Kypřané, objednejte si KYPERSKÉ MEZE. Někdy se rozlišují na rybí a masové. V každé taverně je dělají jinak a připravte se, že ochutnáte ze všeho něco a hlavně, že potřebujete v bříšku spoustu místa a také dost času si vše jak se patří vychutnat.
Na správný zážitek doporučuju alespoň 2 hodinky času asi nejlépe večer, protože během dne jste buď na pláži, na výletě nebo je dost teplo na velké množství jídla. Zato ale večer můžete posedět dlouho, vychutnat si vše pomalu a mít kulinářský zážitek.
Jednou jeden diplomat, žijící několik let na Kypru, na otázku, jak by místní charakterizoval dvěma větami, odpověděl:
„Kypřané staví domy jakoby měli žít věčně a jedí jako by měli zítra umřít.“
Samozřejmě není to doslova a do písmene, ale něco na tom bude. Pojďmě se podívat na nějaké ty speciality.
Každá země má nějakou svoji specialitu, V Čechách je to asi svíčková, knedlo vepřo zelo, nebo španělský ptáček či guláš, na Moravě Moravské koláče, na Slovensku halušky… A na Kypru je to Kleftiko neboli doslova přeloženo “ Kradené maso“
Tato specialita se připravuje většinou v neděli nebo o Svátcích ve speciálních hliněných pecích. Pece jsou umístěné buď vedle domu nebo na dvoře a vypadají jako pece na chleba. Pec se rozpálí hodně dopředu, například už v sobotu večer nebo v neděli brzy ráno.
Na kulatý pekáč s vysokým okrajem se naskládají kusy mladého jehněčího masa a cele oloupané brambory ,pár kuliček černého pepře, nové koření, bobkový list, a světě div se, take někdy trochu mleté skořice na brambory. Vše se podlije vodou a zatíží těžkou poklicí. V peci je pak celá specialita mnoho hodin.
Může to být vic než pul dne, protože někdy se již pece od soboty večer a vyndává v neděli k obědu. Brambory natáhnou šťávu z masa a maso je krásně měkoučké, až se na jazyku rozplývá.
A proc „kradené maso?“ To kdysi dávno, v době kdy Turci dobyli ostrov, museli obyvatele platit velké daně, a to i z koz či ovcí. A tak si sem tam nějakou tu ovečku nebo jehně tajně vzali ze stáda a daleko za vesnici v polích vyhloubili jámu, rozpálili v jámě kameny, na které nakladli maso z jehněte, přidali cele oloupané brambory co vykopali na poli. vše zakryli hlínou, aby to Turci neucítili a nepotrestali je
. Později, když vládu nad ostrovem přejali Angličané, začali místní obyvatelé stavět speciální pece, ve kterých se tradiční kleftiko připravuje dodnes. Tak proto „kradené maso“.
No a na závěr malý příběh:)
Nejsem moc masožravá a také nejím skopové, no a co čert nechtěl, zrovna jsem mela v programu několik turistu, kteří si přáli v neděli jist po Kypersku a zkusit kleftiko. Šla jsem tedy již v sobotu večer do jedné vyhlášené taverny na kleftiko, abych zamluvila stůl a požádala, zda bych si mohla předběžně objednat také něco pro sebe a to mělo byt kleftiko z kuřecího...
Neviděla jsem v tom problém, když jsem lámanou řečtinou bez kyperského dialektu vysvětlovala majiteli taverny, že proste jen na pekáč přihodí k jehněcímu a bramborám kousek kuřátka a že si ráda připlatím, abych mohla v neděli s klienty přijít na dobrý nedělní oběd
. Nejdřív nerozuměl, pak odmítal porozumět, nakonec se začal smát tak, že jsem se až vyděsila, pak velmi ale velmi nahlas všem oznámil co chci a náhle na mě koukali všichni co v ten večer v taverne večeřeli, smáli se a těm, co ještě nevěděli co se děje vysvětlili, že ta „cizinka chce kleftiko z kuřete:)“
Rázem jsem se stala takovým hlavním tématem večera a pochopila jsem, ze kleftiko musí proste byt jen a jen z jehněcího. Je to asi jakoby Kypřan požadoval knedlo vepřo zelo z kuřecího:)
Meze to je způsob stolování a je to asi to nejlepší, co můžete v taverně objednat, pokud chcete ochutnat „od všeho něco“. Nemá cenu studovat jídelní lístek, protože pokud objednate „meze“ ochutnáte něco ze všeho, co je zrovna v kuchyni
. Pokud máte rádi ryby a jste u moře, tak rybí meze jsou pro vás. Ale pozor, pokud jste v nějaké vesničce v horách nebo ve vnitrozemí a na jídelním lístku je jedna či dvě rybky, tak na rybi meze zapomeňte.
Meze ( ať rybí či masové) začínají vždy salátem, pomazánkami (jako Tahini, Hummus, Skordalia, Teramosalata ) chlebem či pitou a olivami. Já doporučuji olivy “ Tsakistes“. To jsou místní maličké olivy, které jsou naložené s česnekem, koriandrem a kousky citrónové kůry.
Ale o olivách a olivovém oleji nás bude čekat speciální kapitola:). Pokud jste „nováčci“ a netušíte jaké nástrahy na vás „Meze“ chystají, tak vězte, že strategií, jak opravdu ochutnat vše je, že se nezaplácnete hned na začatku salátem, pitou, chlebem olivami a kašičkami.
Je to věc zrádná… protože vše je velmi chutné, a pokud jste vyhládlí, tak se klidně může stát, že se již nedostanete k dalším specialitám. Bříško bude plné, přestože oči by jedly… tak chudák bříško už opravdu nemůže:) A pravda je, ze nejlepší většinou přichází nakonec.
Takže moje rada zní: jezte pomalo a pořád:) A co všechno může v takových „mezedes“ být? Může se jednat až o 25 různých předkrmů, ale je možné si objednat i minimeze. Moje rada je, že pokud je vás více: např.: 5 osob, řekněte si o meze pro 4 osoby, pokud vás je 11, tak by i meze pro 9 osob mohlo stačit.
Protože toho je hodně a plýtvání jídlem je hřích. Ano, můžete si vzít take away neboli jídl os sebou, ale většinou ten druhý den už to není ono. A také pokud si objednáte méně, bude vás to i stát méně, takže i ušetříte. A ještě jedno důležité sdělění:
Meze nikdy nejsou jen pro jednu osobu, vždy minimálně pro dva! A je v tom logika, Kypřené milují společnost a setkávají se právě u jídla. A hádejte, které jídlo je z celého dne nejdůležitější? O tom budeme mluvit v dalších kapitolách.
JAKE SPECIALITY NAS MOHOU CEKAT A RECEPT JAKO BONUS
Na Kypru jsou velmi oblibené , smažene kuličky z mletého masa, kde část masa je nahrazena jemně nastrouhaným syrovým bramborem. Směs kořeni a kousky mistni petrželky (po recky je petrželka majdanos) ještě zvýrazni chut. Moje Kyperská kamarádka Kyriaki ( Jen pro info Kyriaki v překladu znamená Neděle:) nam předává tento rodinný recept. Takže to mužete brát jako “ recept na neděli“ 🙂
RECEPT OD KYRIAKI“ doba připravy asi 45 minut. Množstvi pro 5 az 6 osob 1 kilo mletého vepřoveho masa, 2 větši nastrouhané brambory bez vody, 1 až 2 polévkove lžíce strouhanky , necelý hrnek na hrubo nasekané máty , pul hrnku nahrubo nasekane petržele ale nesmi to být petržel kadeřábek. Jedna na velmi jemno nakrájena větši cibule, 2 čajové lzičky sušené máty, 2 čajové lžičky mleté skořice, lžička octa, 1 vejce, sul, čerstvě namletý černý pepř,
Vse smichame dohromady, necháme odležet v ledničce asi hodinku aby se vše hezky rozleželo. Potom v rukách tvoříme malé oválky ve tvaru čevabčiči např 7 x 3.5 cm, mužete ale i včtši, podle vas.Vše smažíte na větši panvi s rozpáleným olejem. Smaží se cca 8 az 10 minut a obraci se podle potřeby. Servirovat muzete s bramborem, hranolkami ..záleží na vás. Kypřane k tomu dávaji bilý jogurt a vše dozdobi před podávánim kouskem čerstvé máty a posypou trosku petrzelkou.KALI OREXI ´= DOBROU CHUT
Kousky vepřového masa se marinují přes noc ale nékdy i 3 dny v suchem červeném víně kam se přidají ještě kuličky koriandru. Na cibulce se maso neprve osmaží pak se dusí ve zbylem víně z marinady. Pokud se štˇáva vydusi, je nutné přidat vinko nebo :(vodu:) Zaleži co raději Jako přílohu doporučuji k Afelii “ POURGOURI což je Bulgur Wheat a nudlicky Vermicelli.
Hummus je pomazánka z cizrny, někdy se do ni přidava Tahini, trošku česneku a olivový olej.
Serviruje se společně s ostatnimi předkrmy jako starter a od mistnich jsem se dozvěděla, že v kombinaci s pitou ( mistni chleba) pomáhá čistit játra. Je to pomazánka z rozdrceneho sezamu, má velký obsah proteinu, neobsahuje žádné konzervačni látky a hlavně je bohatá na vápník. Je velmi chutná a pozor, je velmi sytá! Tak si dejte jen tolik, at mužete pokračovat v ochutnávání dalších dobrutek.
…
Další z pomazánek, která má typicky naružovělou barvu a spravně se připravuje z lososovitych ryb. Musím se však zmínit i o možnosti, že muže být ještě dobarvena štavou z červené řepy. Budeme věřit, že ta naše pomazánka je jen rybi, ale mužeme si také řict “ no a co, červená řepa je velmi zdravá:)
Jedná se o maso, většinou vepřové nebo kuřeci, napichnuté na jehle a pomalu opékané nad ohněm. Kypřane maso nenakládají, ani neprokládají cibulkou, párkem nebo paprikou. Před podáváním ho jen přisolí a přidají např oregano
. Rozdíl mezi Souvlou a Souvlaki je v tom, že Souvla jsou velké kusy masa a muže být i skopove. Připrava proto trvá déle nez u Souvlaku, kde kousky masa jsou podstatně menši ( připomina to naše ražniči). Souvlu na Kypru připravuji nejvice v neděli a o svátcich.
Pokud pujdete do taverny v jiné dny, tak na jídelnim lístku najdete Souvlaki, a povětšinou připrava trvá max 30 minut. A protože jste již četli o tom, jak Kypřane jedi, nemusite se bát, že těch 30 minut čekani vám bude kručet v žaludku. Na stole před vámi se objeví přece salát, pomazánky a mistni chleba:) Tak pozor, at zbyde misto i na Souvlaki.
Pasticio je v podstatě taková MAKARONADA. Představte si zapečené vrstvy makaronu s mletym masem a bešamelem. Makarony se uvaři a prokládaji se mletým masem, ktere se před tim osmaži na cibulce, kde jsme ještě nechali podusit nastrouhané rajče.
Ochucené ( podle chuti sul pepř ) vepřove mleté maso , opečeme na základě z cibule a rajčat a pak smichame s nahrubo nasekanou petrželi. Na vymazaný pekáč vrstvime makarony a střídáme s vrstvou masa. Na závěr dáme bešamelovou omáčku a vše zapečeme v troubě. KALI OREXI neboli DOBROU CHUT.
Musaka je pochoutka, která je dost náročná na připravu. Jsou to zapečené vrstvy brambor, lilku, mletého masa a bešamelu, ktere se střidaji na sobě a každá ta vrstva se před kladenim na pekáč musi opéct zvlašt.
To znamená že musíme oloupat a nakrájet brambory, ktere opečeme, dale připravit si maso, které se též opéká a také lilek se musi očistit a nakrájet plus osmažit.Pak se vrstvy brambor, lilku, masa vrstvi jedna na druhou na vymazaný pekáč, nakonec přijde bešamel omáčka a vše se hezky zapeče.
Jeden poznatek, správna musaka drži pohromadě tvar, když se krájí na velké kostky. Neměla by se „zhroutit“ Takové ty musaky co se servirují v malé kulaté misce jsou povětšinou kupované v zamrazenem stavu v obchodě, a jsou jen ohřáté z mrazáku.. Domácí je domácí.
A usměv nakonec. Syn mé zname 3 letý Alexander má musaku moc rád, ale nedokáže si zapamatovat jak si ji objednat, a tak si objednává povětšinou MUSKAKU:) a nějak se to rozmohlo:) takže si někdy žertovně objednáváme též muskaku:)
…
Kyperská kuchyně je hodně podobná té Řecké, jídlo je stejné, ale jinak se to řekne. Na Kypru Kupepia, V Recku Dolmades. Je potřeba mit pěkné vinné listy do kterých se zabalí mleté maso s rýzí. Jedla jsem toto jidlo také na východním Slovensku. Tyto vinné listy se často připravuíi i bez masa. Je nutné se zeptat, protože z názvu to nepoznáte.
Halloumi je sÝr, který je na Kypru nejznámější, nejoblibenější a který na ostrově prostě musite ochutnat. Teplem se nerozpoušti, dá se tedy grilovat, smažit na oleji, nebo jist jen tak syrový.Ale grilovaný je nej.
Bývá z koziho, ovčiho, kraviho nebo mixovaného mléka. Někdy v něm jsou kousky máty. Vydrži v chladu až rok, proto bývá v každé domácnosti. A když na vás přijde náhle hlad, halloumi, olivy, kousek chleba, rajče a okurka a je po hladu.
V létě, kdy bývá na ostrově obrovské horko, neni chut k jidlu, ale něco málo si dá každy. A tu přichazi na stul syr halloumi společně s čerstvým vychlazeným melounem. Sladký meloun a slaný sýr zaženou hlad i žizen, přijemne ochladí a člověk se neciti přejezený.
Tip V oblasti Protarasu a Agia Napy jsou malé zemědělské vesničky, s červenymi poličky a kozími nebo ovčími farmami. Tam je možné koupit domácí sýr halloumi . A nedaleko Protarasu je každou sobotu od rána TRŽNICE na kterou z farem sýr také vozí.
Vesnice se jmenuje DHERYNIA a dostanete všechno co na ostrově roste- čerstvé ovoce, zeleninu, mandle, ořechy, med, sirup ze svatojánského chleba, olivy a olivový olej, domácí sýr halloumi, květiny, doma pečené dobroty plněné sýrem, olivami, na sladko s mandlemi atd. Přijíždějí lidé z daleka, až z hor Troodos, nabízejí své domácí výrobky a je super tam zajít už jen pro atmosféru. Mužete tam dostat i místní vařenou kyperskou kávu
…
JACKET POTATO
Jedná se o obrovitou bramboru, která je uvařená ve slupce, nakroji se jako kapsa a dovnitř se plní dle chuti . Muže se dát např opečená slanina, pečené fazolky v rajčatové omáčce, nebo sýr, šunka a nakládaná kukuřice, nebo mleté maso, hustá krémová zakysaná smetana a dalši.
Mužete experimentovat. Potom se brambora zabalí do alobalu a zapeče v troubě. Slupka by měla být hezky křupkavá.
Na Kypru se brambory sklízí většinou 2 x do roka a protože puda je velmi urodná jsou brambory z Kypru často obrovské, někdy muže brambor vážit třeba kilogram. Takže když takový brambor sníte, tak něco zvíte..A protože byl ostrov několik desítek let Anglickou kolonií, vyvážejí se brambory do Anglie dodnes. Řiká se, že Anglická královská rodina ani jiné brambory, než z Kypru, neji.
Kdo je jednou kyperskou bramboru ochutná, srovnání do budoucna s jinými má. No a ještě se naučíme další Řecké slovičko – brambora –PATATA
Pro Kypřany je po ránu nejduležitější je kyperská káva, která je podobná našemu „turkovi“ ale jeji příprava je jiná. KYPERSKÁ KÁVA NENÍ TUREK:) Připravuje se v džezvě a vaří se již s cukrem nebo hořtká. je duležité vědět, jak si kávu objednat sladkou či hořkou. Jedno je jisté – Cukřenku nedostane.
Na Kyperských vesničkách je tradični přinést k snidani domácí chléb, sýr halloumi, pár oliv, kousek nakrájené okurky a rajčete. Tak se jedlo dříve a na mnoha NETURISTICKÝCH mistech je to zvykem dodnes.
Jenže, když projíždíte turistická letoviska, mužete velmi často narazit na tkz. English breakfast. Anglická snidaně. Pocházi z obdobi, kdy byl Kypr Anglickou kolonií ( pro info, na ostrově je pořád část uzemi které patří Angličanum. Tkz. Anglické Základny. English Breakfast je turistickou snídaní, kde jsou pečené fazole v tomatové omáčce, volské oko, slanina nebo párek, halloumi.
A protože na ostrově je mnoho Angličanu, neni těžké zjistit, že Anglicané tak doma nesnidaji.Mluvím z vlastní zkušenosti, protože mým blízkým partnerem je Angličan. Jenže ten název ANGLICKA SNÍDANĚ se tak rozmohl, že po návštěvě Kypru mužete mit dojem, že uz víte, jak takový typický Angličan musi snidat:)
Je to jako když v Čechach budu vysvětlovat Kypřanovi, proč máme k obědu SPANĚLSKÉHO PTÁČKA a co že za druh ptáka to je. A ted přichází pro některé z Vás malý šok nebo i nechut k následujícímu pokrmu. Když jsem se s NALOŽENÝMI PTÁČKY setkala poprvé, udělalo se mi špatně.
JAK JSEM NEOCHUTNALA KYPERSKEHO PTÁČKA
Čas plynul a já poznávala ostrov s jeho obyvateli, historií, kuchyní i zvyky lépe a detailněji. Zjistila jsem že na vesničkách a v typických tavernách mužete ochutnat šneky, že jako sladkost je možná i tradiční naložená slupka z melounu v sladkem hustém sirupu, viděla jsem i naloženou šišku.
Polévka se během roku téměř nevaří a je to logické. Kdo by v horku jedl teplé polévky. A pokud se vaří polévka je to ponejvíce AVGOLEMONI nebo TRACHANAS.
Obě mají základ kuřecí vývar a do avgolemoni se přidáva maso, rýže,vešlehají se žloutky a nakonec se přidá štáva z čerstvého citronu. Trachanas je vývar ve kterém se rozvaří fermentované, usušené kousky rozemleté pšenice a jogurtu a sýra halloumi..
O jídle je samostatná kapitola JIST JAKO KYPŘAN.Chybí tam však jedno jídlo, které má velmi dlouhou tradici a v současné době je nelegální, to znamená, že by ho neměla žádná restaurace nabízet. Přesto se to však děje. Jedná se o maličké ptáčky, kteří se nakládají celí i s hlavičkou, zobáčkem, peřím.
Poprvé jsem to viděla v rodině. Byla jsem na návštěvě u kamarádky Češky, provdané za Kypřana, chodila jsem k nim často a už jsem tam byla jako doma. Na Kypru je to časté, že jakmile vás přijmou do rodiny za přítele, cítíte se jako doma
. Postupně si na to zvyknete, zjistite, že je to vřelejší a že ochutnávat společně ze všeho něco je lepší, nežli mít tu jednu svoji porci na talíři a tajně pokukovat po jídle, na kterém si pochutnává ten vedle. Také je normální, že se zapojíte do přípravy stolu.
Já jsem byla požádána at skočím do lednice pro AMBELOPOULI …Nevěděla jsem co to je. „Je to taková veliká nakládací sklenice“ zněla odpověd. Otevřela jsem lednici a taková sklenice tam byla jen jedna. Byla plná něčeho neidentifikatelného. Vypadalo to přes sklo jako nějácí mrtví ptáčci.
Začla jsem obsah studovat přes sklo zblízka. vidím zobáček, zavřená očíčka, ptačí nožíčky. „Aničko pomoct “ volám na kamarádku hostitelku.“ V té sklenici jsou mrtví ptáčci! a mají ještě i peří!“ “ No jasně,“ usmála se Anička. “ Tak to má být. Je to místní specialita. Ted si pochutnáme.
Už jsou naložení více než týden. Tak pojd. Dáme si všíchni.“ Šla jsem pomalu do jídelny, na tváři jsem asi měla vyděšený výraz…Hlavně jsem však pořád nevěřila co že to vidím.,Přece to nebudou jíst. To musí být omyl, nějáká jen recese, vtip, hra..
.Ale nebyla. Rodina hostitelky byla lékařská rodina, pán domu chirurg, dcera lékařka, návštěva z Čech primař gynekolog a manželka zubní lékařka. Kromě mě a pana primáře se ostatní na konzumaci mrtvých ptáčku evidentně těšili.“ No jen pojdte pojdte, musíte ochutnat “ pobízela nás Anička. Je to delikatesa“
To už jsem nevydržela, návštěva, nenávštěva a řekla!“muže mi někdo vysvětlit co je na mrtvých ptáčcích tak dobrého a hlavně nevěřím, že to budete jíst celé i s peřím, tepelně neopracovane….Bože, vydechla jsem to vše najednou ze sebe.
“ není ptáček jako ptáček,“ začla Aníčka s vysvětlováním. Ambelopouli jsou ptáčci, kteří se krmí na vinicích výhradně hroznovým vínem. Proto se jim i říká vínoví nebo vinní ptáčci.Ambeli je vinko a pouli poulaki je ptáček. No a to víno hezky rozloží a pak chutnají skvěle.
Přednáška skončila. Paní doktorka z Čech otevřela sklenici a napíchla si na vidličku ptáčka.To už nevydržel ani pan primař a řekl. “ jestli sníš toho ptáčka, tak už Tě nepolíbím.“ Výhružka však nebyla brána vážně a paní doktorka se slovy“ není nic co bych nezkusila hezky ptáčka snědla.
Večeře pokračovala v tísnivé atmosféře. Mě bylo špartně a pan primář byl dotčený zjištěním, že vyhružka s polibkem nezabrala, ba právě naopak. Všem nám pak ještě vrtalo hlavou, jak asi ty ptačky chytají. Já už to ted vím, a zatím o tom raději pomlčím.
Říká se snidej sam, obedvej s pritelem a veceri dej nepriteli. Ale Jaruska neni muj nepritel, naopak, je to moje milovana kamaradka, pro kterou chci jen to nejlepsi. Takze, jak to tedy je? 🙂
Ta spousta mističek na stole, to je vlastně takový začátek studených „mezedes“ neboli „mezi“ „starters“ a po našem PŘEDKRMU. Tento styl co vidíme na fotce, je hodně typický pro severni část ostrova, kde převládá silnějši vliv turecké kuchyně.
Ale at jsme na jihu či severu ostrova, jedno je společné. VEČEŘE JE NEJDULEŽITEJŠÍ JÍDLO Z CELÉHO DNE. Tehdy se schází rodina, přátelé, baví se, diskutují, smějí se a relaxuJÍ. Přes den jsou všichni pryč , v práci, ve škole, na poli či na vinici. A také je během dne vetšinou velké teplo, na velké hody.
Pokud jste na dovolené u moře, tak Den trávíte na pláži , a v poledne si dáte jen rychle něco lehkého. osvěžujícího jako ovoce, saláty, kousek sýra, olivy…a hurá zpět na pláž. Moře je moře.
Večer, když Slunce zapadne jste ještě [plni energie, kterou Vam dodalo kyperské Slunce a těšite se na něco “ na zub“ tak to je ta chvile, kdy si zajdete do mistni taverny na výbornou večeři. A co doporučuji? No přece MEZE:)
RYBÍ MEZE o těch jsme zatím nemluvili. Začínají stejně jako MASOVÉ MEZE. Salaát, pomazánky, chléb, olivy …ale potom začínají již rozdíly, místo masa plody moře, chobotničky grillovné nebo salát z chobotniček, maličké cele i s hlavičkou smažené rybičky, kalamary smažené nebo na grilu, krabi, mušle, ruzné druhy ryb dle denního ulovku místních rybařu. Na závěr přinesou nějakou větší rybku, většinou je to PRAŽMA, kterou místní nazývají CIPURA nebo SEA BREAM a MOŘSKÝ VLK kterému říkají LAVRAKI nebo SEA BASS.
Po dobre veceři SLADKÁ TEČKA
Velmi oblibené je ČERSTVÉ SEZONNÍ OVOCE které zrovna dozrává, melounz, hrozno, mandarinky, granátová jablíčka, fíky, jahody, třešně. Na Kypru najdete i kiwi nebo žluté melouny i maličké místní banánky.
\pokud chcete něco hodně sladkého a místního tradičního zkuste tkz. GLYKA FRUTA to je naložené ovoce, muže být ale i zelenina, ve velmi velmi velmi sladkém sirupu.
Nejvice se tradice sladkeho ovoce udržuje na vesničkach, kde místní hospodyně nakládaji i malou mrkvičku na sladko, už jsem viděla i naloženou šišku nebo slupku z melouna. Někdy je to tak sladké, že stězi poznáte, co to vlastně asi je.
Já doporučuji nakládané vlašske ořechy. Ty mi chutnaji nejvíce, a nejsem sama Sklízeji se zelené jen v určitem období, kdy neni slupka ješte tvrdá, ale také ne uplně mekká. Na to jsou odbornici aby rozhodli, že ted je ten pravý čas. A potom nastáva příprava.
Ořechy se namácejí, propírají, nakládají v cukrové vodě, husté jak sirup..celé to trva dlouho, je to náročné na čas i přípravu. Přidává se tam take hřebíček.
Tak až si budete objednávat GLYKA a budete chtit ořech zkuste po Řecky“ ořech=KARIDIA nebo KARIDAKI. Protože je to velmi sladké, stačí i jen pulka ořechu. A nelekněte se až vam je přinesou. Ty ořechy uz nejsou zelené, ale jsou uplne černé a jí se vše i se slupkou
.BUREKIA jsou malé taštičky plněné speciaálním syrem ANARI, který je sladký a ochucený skořicí. Taštičky se smaží na oleji a podávají se teplé obalené v moučkovém cukru. M
Myslim,že pomalu a jistě začnete být experty na kyperskou kuchyni.